top of page

Beylerbeyi’nde meydandan iskeleye inen trafiğe kapalı sokaktaki eski Rum evlerinden birinde tam bir eski İstanbul meyhanesi açıldı. Dantel perdeli, pervazında çiçekler bulunan pencerelerin hemen yanındaki kapıdan giriliyor. Zemin katta yalnızca birkaç masalık alan var, asıl salon ikinci katta.

Ahşap parke, kırmızı masa örtüleri ve duvarları süsleyen onlarca Osmanlı gravürü mekânın 40 yıllık müdavimiymişsiniz gibi hissetmenizi sağlıyor. ‘Ata kadeh’ diye tabir edilen rakı kadehlerini, yine eski bir İstanbul geleneği olan el işi dantel zarflar süslüyor. Bugün kendisi bir yana bilenine bile pek rastlanmazken eski İstanbul beyefendilerinin ceplerinden eksik olmazmış. Sadece şık durduğu için değil elbet; rakıyı el ısısından koruma fonksiyonuna sahipler. Canlı müzik yok, sohbetinize tatlı tatlı Türk sanat müziği ve eski pop şarkıları eşlik ediyor.

Menü çok zengin. Klasik meze ve ara sıcakların yanı sıra Ermeni, Rum, Yahudi, Türk, Kürt, Yezidi, Saraylı, Levanten, Çerkes ve Bizans mutfaklarından dalak dolması, topik, kopsiya, cibes, midyeli lahana dolma, abudaraho gibi unutulmuş veya yapana çok az rastlanan tarifler de mevcut. Ana yemeklerde günlük balık, karidesli bonfile, etli enginar kalbi, sultan sarma, tarçınlı köfte, pırasa köfte, ciğer bohçası gibi çok özel tatlar var. Ama asıl, bir meyhane için en önemlisi, rakı ve şarap menüsü de bu zenginlikten epey paye almış: 14 çeşit rakı, yerli ve yabancı toplam 25 çeşit şarap, birkaç çeşit de bira var.

Gecenin sonunda 19. Yüzyıl meyhanelerinde olduğu gibi bir çan sesi meyhanecinin de bir evi olduğunu hatırlatarak kapanma vaktinin geldiğini haber veriyor. Yemeklere de sohbete de henüz doyamadıysanız en kısa zamanda tekrar gelmekten başka çare yok. Zaten İnciraltı Meyhanesine gelip gidenlerin çoğu müdavim, bir kere gelip de tekrar tekrar gelmeye başlayanlar. Yazın, fındık, defne, erik ağaçları ve meyhaneye ismini veren 60 yaşında bir incir ağacının bulunduğu, yaklaşık 80 kişi kapasiteli arka bahçesi de hizmete açılıyor. Menüdeki fiyatlara %10 servis ücreti ekleniyor. Ucuz değil, ama kaliteyle oranladığınızda hesap makul geliyor.

bottom of page